Descriere
Automatizarea digitală Bosch CC 8311
poate comanda un cazan pe motorină sau gaz amplasat pe pardoseală cu arzător cu 1 treaptă, cu 2 trepte sau de modulație. Este acceptată, de asemenea, utilizarea arzătoarelor duale.
Activarea arzătorului se efectuează printr-un cablu de arzător cu 7, respectiv 4 poli sau alternativ prin 0 ... 10 V. Echiparea de bază cuprinde deja funcțiile de preparare a apei calde (sistem de rezervor) și, la alegere, reglarea circuitului de încălzire (un circuit de încălzire cu element de reglaj) sau reglarea circuitului de încălzire (pompă de recirculație pentru cazan și element de reglaj al cazanului).
Pentru adaptarea optimă la instalația de încălzire, automatizarea poate fi extinsă cu până la 4 module funcționale. Cu ajutorul modulului funcțional FM-CM în automatizarea CC 8311 (se pot utiliza maximum 4 FM-CM) se pot regla instalații cu mai multe cazane (maximum 4 cazane de încălzire per modul funcțional). Generatoarele termice pe motorină/gaz EMS sunt racordate direct la modulul funcțional. Cazanele de încălzire cu arzător extern, respectiv cu automat de ardere SAFe, au nevoie de câte o automatizare CC 8311 resp. CC 8313. Cu modulul funcțional FM-AM la sistemul de reglare CC 8000 se poate conecta un generator termic alternativ (de ex. centrală termică de cogenare sau cazan cu biomasă). În cazul în care nu există suficiente socluri libere pentru modul, reglarea poate fi combinată și cu una sau mai multe automatizări de extindere CC 8310 (în faza de pregătire) în rețeaua CBC-BUS.
Pachet de livrare
- Automatizare digitală CC 8311/modul controler BCT831 cu ecran tactil integrat de 7" și modul central ZM5311.
- Senzor de temperatură pentru exterior FA.
- Senzor pentru temperatura cazanului FK cu funcție de limitator de temperatură de siguranță.
- Senzor de temperatură suplimentar FZ, de ex. pentru butelie de egalizare hidraulică sau ca senzor de temperatură de retur, de ex. ca senzor de tur al circuitului de încălzire.
- Cablu de arzător pentru a doua treaptă (cablul pentru prima treaptă este inclus în pachetul de livrare al cazanului).
Instructiuni de proiectare Automatizari Bosch CC 8000
